Smak roślin strączkowych


Zapraszamy do rejestracji, aby wspólnie świętować ŚWIATOWY DZIEŃ ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, delektując się i odkrywając „smak roślin strączkowych”.
Z okazji Światowego Dnia Roślin Strączkowych, w poniedziałek 10 lutego i dwa dni bezpośrednio poprzedzające, 8 i 9 lutego 2025 r., zapraszamy do podzielenia się z nami i w mediach społecznościowych tym, jak będziecie świętować to ważne światowe wydarzenie, mówiąc nam, dlaczego ważne jest dla Was docenianie i celebrowanie roślin strączkowych i ich niezwykłej różnorodności.
Wszyscy obywatele, stowarzyszenia, szkoły, władze lokalne, restauratorzy są zaproszeni do podzielenia się tym, w jaki sposób przyczynią się do obchodów Światowego Dnia Roślin Strączkowych i do wzięcia udziału w naszym konkursie! Wszystkie propozycje, inicjatywy i pomysły na świętowanie roślin strączkowych zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej i udostępnione w sieciach społecznościowych INCREASE.


Jak wziąć udział:

Klikając przycisk SUBSKRYBUJ, można zarejestrować swój udział w obchodach; podczas rejestracji można również zdecydować, czy prywatna inicjatywa ma być widoczna na naszej stronie, czy otwarta dla wszystkich. Na stronie ZGŁOSZENIA I PROPOZYCJE można zobaczyć wszystkich międzynarodowych uczestników i wszystkie dostępne wydarzenia, w tym własne!
Możesz również wysłać nam post ze zdjęciem, opisem i przepisem swojego przygotowania do sekcji OPUBLIKUJ PRZEPIS.


Wszystkie posty zostaną również udostępnione na naszych stronach społecznościowych, a my nagrodzimy najpopularniejsze wpisy w oparciu o reakcje społecznościowe i najciekawsze w oparciu o ocenę jednego z naszych paneli ekspertów. Już teraz możesz zainspirować się przepisami innych uczestników, przeglądając sekcję ODKRYJ PRZEPISY.

Weź udział w konkursie, mówiąc nam, dlaczego ważne jest dla Ciebie promowanie roślin strączkowych i ich różnorodności składającej się z wielu lokalnych odmian, w jaki sposób można zachować i wzmocnić ich różnorodność oraz jak promować ich spożycie i uprawę.


Rośliny strączkowe, uprawiane na naszym terytorium w wielu gatunkach i odmianach, stanowią bardzo ważną podstawę zbilansowanej i zdrowej diety. Są doskonałym źródłem białka roślinnego i mikroelementów o niskim wpływie na środowisko.
W szczególności fasola, ze względu na jej wydajność wodną i zdolność wiązania azotu w glebie, jest szczególnie korzystna w fazie uprawy, ponieważ jest doskonałym sprzymierzeńcem w regeneracji i utrzymaniu zdrowej gleby. Rzeczywiście, nie zapominajmy, że żyzna gleba jest niezbędnym składnikiem do produkcji żywności, która nas żywi.


Dlatego hasło wybrane przez FAO na ten rok to:
#Pulses: bringing diversity to agrifood systems
#Love pulses for a healthy diet and planet

Rośliny strączkowe są integralną częścią naszej tradycyjnej diety: fasola, ciecierzyca, soczewica, bób, groch, łubin i groch są obecne w lokalnych kuchniach we wszystkich regionach. Są one łatwym i trwałym środkiem spożywczym w postaci suszonych nasion, a dzięki różnorodności genetycznej, która zachowała się do dziś, powstały odmiany, które są w stanie dostosować się do uprawy w różnych mikroklimatach

I legumi sono parte integrante della nostra dieta tradizionale: fagioli, ceci, lenticchie, fave, piselli, lupini e cicerchie sono presenti nelle cucine locali di tutte le regioni italiane. Sono un alimento di facile e lunga conservazione nella sua natura di seme essiccato e grazie alla diversità genetica che conserva ancora oggi, si sono sviluppate varietà capaci di adattarsi alla coltivazione in diversi microclimi.